Kiedy uważnie przyglądamy się różnym modom, to stopniowo ujawniają się typowe obszary wiecznie zmieniającego się, lecz niezawodnie zasobnego rynku. Ich wspólnymi cechami są paradoksalnie zestawione przeciwieństwa: nowość i powtarzalność, trwałość i zmienność, przeniesienie wartości, pozorność i wiarygodność, świadectwa niedościgłych idoli i obecność tłumu zadowolonych naśladowców.

Jednym z najczęściej wykorzystywanych towarów jest zdrowie i uroda. Z punktu widzenia estetyki i możliwości utożsamiania się z ideałem, jest to osobisty wygląd. Jak się do niego zbliżać, nigdy go nie osiągając w pełni i trwale. Nadwaga i otyłość to bardzo wdzięczny obszar zarobkowania wikłający miliony ludzi w nigdy nie kończącą się podróż w poszukiwaniu „mitycznego jednorożca”.

Każdego roku pojawiają się nowe fantastycznie skuteczne środki i metody obiecujące uzyskanie zgrabnej szczupłej sylwetki. Stoi za taką propozycją zawsze nowe odkrycie naukowe, postać autorytetu badacza, odkrywcy, botanika, lekarza, osoby publiczne dające świadectwo skuteczności metody: celebryci, aktorzy, piosenkarze, a po nich anonimowi uszczęśliwieni użytkownicy dokumentujący uzyskane skutki swoimi fotografiami „przed i po”. Potem pora na „cudowny środek”. Zależnie od sezonu to będą jagody acai, mango afrykańskie, l-karnityna, zielona herbata, wyciąg z gorzkiej pomarańczy… Aktualnie kończy się z wolna sezon na zieloną kawę, gdyż na horyzoncie rynkowym pojawia się nowa gwiazda – wyciąg z malin.

Tuż przed zmianą w modzie ocena osiągnięć – ile udało się sprzedać, czy jeszcze można kontynuować ta akcję, czy obroty spadają i pora na „nowe”? Jak duże zasoby pozostały nam jeszcze w magazynach? Teraz pora na specjalne oferty cenowe – wyprzedaż, „za cenę dwu dostaniesz trzy”, za pięć dostaniesz osiem… I koniec serii. Przyszła w końcu pora na nowe. Ale, ale!… Uważny badacz zagadnienia nie rzadko może dostrzec, że w kolejnej nowej kampanii promocyjnej ci sami ludzie, którzy osiągnęli swój osobisty sukces dzięki mango,(pamiętasz to sprzed dwu lat), teraz tymi samymi fotografiami dokumentują skuteczność l-karnityny, a po roku możesz spotkać te same fotografie dokumentujące niebywałą skuteczność zielonej kawy. Są jeszcze materiały dodatkowe – ilustrowany zestaw unikalnych ćwiczeń fizycznych, afirmacje wspierające proces chudnięcia, przewodnik dietetyczny opracowany przez super eksperta.

Co najważniejsze, za rok wrócisz do nas, gdy będziemy mieli jeszcze lepszy, doskonalszy, bardziej naukowo uzasadniony produkt. Cieszymy się, że możemy Ci pomóc – cieszymy się, że jesteś już nasz!

I oto na tym szczelnie wypełnionym rynku oferującym ponad 85 zmieniających się jak pogoda diet o tym samym lub podobnym ukierunkowaniu, często o zupełnie sobie przeczących zasadach, nie możesz tak łatwo odnaleźć perły.

Metody prostej, skutecznej, sprawdzonej nie poprzez sezon czy dwa, nie przez świadectwo osobistości z pierwszych stron gazet, opartej o ewolucyjnie wypracowane biologiczne mechanizmy.

Nadwaga i otyłość jest skutkiem zaburzeń funkcjonowania podwzgórza, części międzymózgowia, to podsumowanie wyników badań prowadzonych w latach 1954-1970 przez brytyjskiego lekarza. dr Simeonsa.

Mózg ma pierwszeństwo w pozyskiwaniu energii w stosunku do reszty ciała – to wniosek z wieloletnich badań i obserwacji niemieckiego lekarza, dr Petersa, podsumowanych w książce „Samolubny mózg”.

Zaburzenia funkcjonowania podwzgórza powstają na drodze konfliktujących przeżyć emocjonalnych generujących przewlekły stres i stanowią rodzaj biologicznego przystosowania się zgodnego ze sprawdzonymi ewolucyjnie wzorcami przetrwania gatunku – to wynik obserwacji i badań innego niemieckiego lekarza, dr Hamera, ujęty w systemie tzw. nowej germańskiej medycyny.

Skoro osobiste wartości i przekonania są podstawą subiektywnego postrzegania świata i warunkują możliwość popadania w konfliktujące relacje, a mózg jest tylko precyzyjnym wykonawcą zarządzeń umysłu, narządy ciała zaś miejscem podporządkowanym i odzwierciedlającym mózgowe rozkazy, to w przypadku biologicznego skutku obserwowanego jako nadwaga lub otyłość mamy tylko dwie możliwości:

1/ głęboką precyzyjnie ukierunkowaną psychoterapię, która rozpozna obecność przewlekłego stresu i obecność konfliktu, jako jego przyczyny; odczyta treści konfliktu, nazwie skonfliktowane przekonania i wartości i pomoże odreagować emocje konfliktu, a przez przebudowę systemu osobistych wartości i przekonań stworzy nową lepszą adaptację do życia i wyłączy cały łańcuch reakcji ucieleśniania konfliktu jako niepotrzebny, lub

2/ równie precyzyjnie ukierunkowaną biologiczną terapię, działającą w sposób naturalny i zgodny z opisanymi mechanizmami somatyzacji,

która na poziomie regulacji podwzgórzowych usunie zakłócenie i przeprogramuje mózg, uwalniając ciało od konieczności wykonywania rozkazów warunkowanych energetycznym priorytetem mózgowia. Ten warunek spełnia doskonale metoda znana jako „dieta hCG +500” .

lek.med.Robert Zawiślak