Header image alt text

MODA NA ZDROWIE

wygraj z otyłością – na zawsze!

ROLA HCG

Budowa i funkcje hCG

Zgodnie z wiedzą biochemii i fizjologii hCG (human Chorionic Gonadotropin), czyli ludzka kosmówkowa gonadotropina jest substancją wytwarzaną przez zarodek, a dokładniej tkanki kosmówki łożyska i stąd jej określenie kosmówkowa. Druga część nazwy, gonadotropina, wskazuje na pewien wybrany zakres  oddziaływania  tej substancji związany z zagnieżdżaniem się zapłodnionego jaja w macicy oraz rozwojem i utrzymaniem ciąży. Słowo gonadotropina oznacza, że substancja wpływa na gonady, czyli gruczoły płciowe, jadra i jajniki, pobudzająco. Dziś już wiadomo, że hCG, jak i podobnie do niej zbudowane substancje występują w normalnych ludzkich tkankach,u kobiet w ciąży i po za ciążą, u mężczyzn, w guzach trofoblastowych i nie trofoblastowych, roślinach i bakteriach.

Mimo, iż po raz pierwszy odkryto ją w moczu ciężarnych kobiet w 1927 roku, to od tamtego czasu głównie skupiano prace badawcze na ocenie jej wpływu na gonady, a prawie zupełnie porzucono postawę prawdziwego badacza i próby znalezienia odpowiedzi na pytanie, jakie jest pełne działanie tej substancji w organizmie, kiedy i z jakim skutkiem można by ją zastosować. A tymczasem wyniki nielicznych badań wykraczających    poza utarte szlaki zdominowane, jak będziemy starali się  później wykazać, ograniczającą i mylną nazwą hCG wskazują na jej niezwykle szeroki potencjał terapeutyczny. Otóż śmiałkowie wydostający się poza wspomniane ograniczenia wykazali, że zastosowana w eksperymencie medycznym hCG jest zdolna do leczenia astmy oskrzelowej, zapalno-zwyrodnieniowych chorób naczyń tętniczych, obniżenia gęstości kości, jaskry, psychoz, niedokrwistości tarczowatokrwinkowej i mięsaka Kaposiego oraz otyłości. Jak tedy znaleźć wspólny mianownik działania wobec tak zróżnicowanych postaci i form patologii? Analiza budowy  hCG pomoże nam zbliżyć się do prawdopodobnej odpowiedzi na to pytanie.

Budowa-cząsteczki-hCG

Składa się z dwu nie podobnych do siebie cząstek o budowie glikoproteidów zwanych podjednostką alfa i beta. Kolejność aminokwasów budujących łańcuch hCG jest prawie zupełnie zgodna z  kolejnością aminokwasów alfa podjednostek przysadkowych hormonów pobudzających gruczoły płciowe i tarczycę LH, FSH i TSH. Podjednostka beta decyduje o odrębności działania hCG. To te trzy cechy hCG:  przynależność do glikoproteidów, podobieństwo podjednostki alfa do hormonów przysadkowych i zaobserwowany pobudzający wpływ na gonady                zadecydowały o nazwaniu jej hormonem.  Mimo  tak wyrażonych niepodważalnych faktów kolejne odkrycia wskazują, iż ta cząsteczka jest czymś o daleko większym znaczeniu i możliwościach. Wiele w tym zakresie zależy wprost od wielkości dawki i sposobu podania, od częstości powtórzeń, a przede wszystkim od ukierunkowanej uwagi badacza lub osoby stosującej hCG i celu jaki postawili przed sobą.

Oto fakty:

  1. Medycyna kliniczna za normę zdrowia przyjmuje wyniki poziomu hCG w płynach ciała: 0 j.m./ml dla mężczyzn i 5 j.m./ml dla kobiet.
  2. W okresie ciąży poziom hCG po 6-10 dniach od zapłodnienia przekracza górną granicę normy i narasta do ok. 290000j.m./ml w 12 tygodniu ciąży, po czym stopniowo obniża się, aby  kilka dni po porodzie spaść ponownie poniżej 5 j.m./ml.
  3.  Stwierdzenie poziomów przekraczających normę hcg u kobiet wykorzystywane jest do rozpoznawania wczesnej ciąży. U kobiet poza ciążą a także u mężczyzn wykorzystuje się jako element diagnozowania choroby nowotworowej określonych narządów.
  4. W warunkach fizjologicznych w związku z zaistniałą  ciążą hCG pobudza wytwarzanie progesteronu przez ciałko żółte  jajnika, (podobnie jak przysadkowy hormon luteinizujący ( LH)).
  5. W rozwijających się śródłonowo organizmach dzieci hCG zwiększa ilość hormonów tarczycy, wspierając dziecięcą przysadkę mózgową, zwiększa też wchłanianie składników odżywczych z krwi matki, udostępnić energię potrzebną do rozwoju.
  6. hCG zmienia przemiany cukrów i tłuszczów w organizmie kobiety ciężarnej na korzystniejsze dla odżywiania organizmu dziecka.
  7. Po domięśniowym podaniu człowiekowi w dawce farmakologicznej liczącej ponad 1000 j.m. hCG utrzymuje się w krążeniu przez 24 – 58 godzin, a skutek jej działania w postaci  wzrostu poziomu testosteronu (podany domięśniowo w dawce 1500 j.m. poziom wzrósł 250 – 300% w porównaniu do początkowej wartości) i estrogenów utrzymuje się do 5 dni po jej odstawieniu.
  8. Doustne podzielone małe dawki roztworu wodno-alkoholowego hCG wynoszące 80-200 j.m. na dobę (frakcjonowane  hCG) w połączeniu z bardzo nisko kaloryczną dietą opartą o specjalny protokół określający poprawny sposób łączenia i wykluczania pokarmów regulują bardzo dogłębnie przemianę materii w oparciu o uporządkowanie sterowania nerwowo-hormonalnego całego organizmu(wieloletnie pionierskie doświadczenia dr dr Simeonsa i Beluscio).
  9. Przy tej okazji warto też wspomnieć o badaniach dr.Achima Petersa z ostatnich lat na temat mózgowych przyczyn otyłości, w których dość logicznie i racjonalnie wyjaśniał ciągi  przemian  warunkowanych czynnością nerwowo-hormonalną mózgu opartą na współdziałaniu różnych neuroprzekaźników z podwzgórzem i przysadką.

10.Właściwemu  frakcjonowanemu zastosowaniu hCG w injekcjach domięśniowych lub doustnie towarzyszy poprawa ogólnego samopoczucia i nastroju, przyrost energii i wydolności biologicznej i ustępowanie wielu chorób.

W Polsce hCG jest sprzedawane pod nazwą handlową  PREGNYL-u,  pakowane najczęściej po trzy ampułki czynnej substancji suchej pozyskanej z moczu ciężarnych kobiet, (ampułka zawiera 5000 j.m.), w połączeniu z odpowiednim rozpuszczalnikiem w ampułkach do sporządzania roztworu. Nie jest konieczne przetrzymywanie nie wymieszanego HCG w lodówce, ale powinien być przechowywany w miejscu bez dostępu światła i w temperaturze poniżej 25 C.

Oryginalny protokół postępowania zalecany przez dr Simeonsa, opracowany w latach 50-tych do 70-tych XX wieku, poleca podczas diety o bardzo niskim poziomie kaloryczności (VLCD) podawanie hCG w injekcjach domięśniowych 1x dz (dokładnie co 24 godz. (!)), po 125j.m.

Zmodyfikowany protokół opracowany w latach 1994-2007  przez dr Daniela Belluscio poleca wraz z dietą podawanie doustne roztworu hCG, sporządzonego z dostępnego w sprzedaży aptecznej hCG rozpuszczonego w mieszaninie dwuwęglanu sodu i gliceryny, w 2-3 dawkach podzielonych w przedziale od 125-200j.m. na dobę z równie dobrym skutkiem, jak osiągany przez jego poprzednika za pomocą injekcji domięśniowych i bez jakichkolwiek skutków ubocznych i niepożądanych .